Ana Sayfa
Sinan'a Saygı Projesi
Mimar Sinan'ın Hayatı
Mimar Sinan'ın Eserleri
Fotoğraf Galerisi
        Yeni Eklenenler
Külliye Planları
Sinan Gezi Yolları
Gezi Haritaları
Haberler / Duyurular
Gönüllü Çalışma
Projeye Destek
İletişim
ENGLISH


Mağlova (Moğolağa) Kemeri

Genel Bilgiler
Fotoğraflar
Google Haritası
Linkler
İzlenimler
"Mimar Sinan Eserleri Gezi Haritası"ndan edinmek için tıklayınız...
Yapım yılı: 1554-1564

Bulunduğu şehir: İstanbul

Bulunduğu ilçe: Gaziosmanpaşa

Bulunduğu semt: Cebeci

Adres: Cebeci Köyü Cebeci Gaziosmanpaşa

Ulaşım tarifi: Gazi Mahallesi-Küçüköy hattı izlenerek Cebeci Mahallesi'ne gelinir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cebeci Halk Ekmek Fabrikası'nı geçtikten sonra taş ocakları bölgesini gördüğünüzde sağa dönülür. Yaklaşık 1 km. sonra Cebeci Köyü'nün merkezine ulaşılır. Buradan ikinci sağa dönerek ikinci taş ocağı bölgesi de geçilir. Toprak yoldan 500 m. gittikten sonra baraj gölünün kıyısına ulaşılır. Yaklaşık 200 m. patika yoldan yürüdükten sonra Mağlova Kemeri'ne ulaşılır. Özellikle ikinci taş ocağı bölgesini geçtikten sonra yol çok kötü. Dört çekerli arabalar veya yüksek kasalı arabalarla gitmenizi öneririz. Kemere Havzı Kebir'in (Başhavuz) önünden geçen toprak yoldan da ulaşılabilir. Yapıyı harita üstünde görmek için tıklayınız.

Eser tipi: Su Kemeri

Günümüzdeki kullanımı: Su Kemeri

Mülkiyet sahibi: İSKİ

Yapıyı Sinan'a atfeden kaynaklar : TE, TB, TM

Eser hakkında bilgi: Sinan tarafından yapılan kemer, 1563 yılında meydana gelen sel felaketi nedeniyle yıkılmıştır. Yerine bugün görmekte olduğunuz muhteşem kemer inşa edilmiştir. Eser dünya su mimarisinin baş yapıtı niteliğindedir. Alibeyköy Baraj Gölü suları bu baş yapıtın neredeyse dörtte birini kaplamıştır. İstanbul'a su taşımayı sürdüren kemer, özellikle haftasonları çevre yerleşmelerden gelen balıkçıların ve çocukların uğrak noktası olmuştur.

Güncellenme tarihi: 30.11.2015

Mimar Sinan'ın bu eserini ziyaret ettiniz mi?
Eser hakkındaki izlenimlerinizi ve fotoğraflarınızı buradan paylaşabilir, bu sayfaya eklenecek güncel bilgiler için bize yazabilirsiniz. Giriş için tıklayınız.

 
© 2006 Sinan'a Saygı. Her hakkı saklıdır. [Çekül Vakfı] [Tarihi Kentler Birliği]