Ana Sayfa
Sinan'a Saygı Projesi
Mimar Sinan'ın Hayatı
Mimar Sinan'ın Eserleri
Fotoğraf Galerisi
        Yeni Eklenenler
Külliye Planları
Sinan Gezi Yolları
Gezi Haritaları
Haberler / Duyurular
Gönüllü Çalışma
Projeye Destek
İletişim
ENGLISH


Sinan’a Saygı fotoğraf sergisi Forum Bornova’da

4.11.2008

Multi Turkmall’un desteğiyle gerçekleşen Sinan’a Saygı Fotoğraf Yarışması’na katılan fotoğraflardan oluşan bir seçki 14-21 Kasım tarihleri arasında Forum Bornova’da sergilenecek

ÇEKÜL Vakfı’nın, Mimar Sinan’ın eserlerindeki sayısız yorumu bir araya getirmek, Sinan’ın mimarlık mirasına farklı bakış açılarını yansıtabilmek amacıyla Multi Turkmall’un desteğiyle düzenlediği fotoğraf yarışmasına katılan fotoğraflardan oluşan bir seçki,14-21 Kasım tarihleri arasında Forum Bornova’da sergilenecek.

İstanbul Ayasofya Müzesi’nin ardından Forum Bornova’da açılacak sergide İstanbul’dan Kayseri’ye, Edirne’den Van’a, Sofya’dan Şam’a kadar pek çok kentteki Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları yer alacak.

Sinan’a Saygı Fotoğraf Yarışması

15 Aralık 2007-28 Şubat 2008 tarihleri arasında “Sinan ve Yaşam”, “Korunamayan Sinan” ve “Kubbelerin Mimarı” olmak üzere üç ayrı kategoride gerçekleşen yarışmaya 210 kişi 419 fotoğrafla katıldı. İnternet üzerinden herkese açık oylamayla değerlendirilen fotoğraflar için 10.000’ün üzerinde oy kullanıldı.

Yarışma’nın “Sinan ve Yaşam” kategorisinde, Sinan’ın eserlerinin hala kent yaşamının canlı bir parçası olduğunu, kentin içinde ve karşısında renkli bir yansıma olarak durabildiğini gösteren fotoğraflar katıldı. Değerlendirme sonucunda Uygar Korça’nın “Ustanın Mührü” adlı Edirne Sultan Selim Cami fotoğrafı birinci seçildi.

Tükiye ile Sinan eserlerinin bulunduğu Balkanlar ve Ortadoğu bölgelerinde sıkça görülen koruma sorunlarının toplum belleğine daha fazla yer etmesini sağlamayı amaçlayın “Korunamayan Sinan” kategorisinde, Aydın Mızrak’ın “Van Hüsrev Paşa Cami” adlı Hüsrev Paşa (Hüsreviye) Cami fotoğrafı birinci oldu.

Yarışmanın “Kubbelerin Mimarı” kategorisi, Sinan’ın mimarlığının her ölçekte kendini gösteren değerlerini yansıtan fotoğrafları bir araya getirmek amacıyla düzenlendi. Bu bölüme yollanan fotoğraflar arasından yapılan değerlendirme sonucunda Muhsin Divan’ın “Sinan 3” adlı Sultan Süleyman (Süleymaniye) Cami fotoğrafı birinciliğe değer bulundu.

Güncel haberler
Haber arşivi

© 2006 Sinan'a Saygı. Her hakkı saklıdır. [Çekül Vakfı] [Tarihi Kentler Birliği]