Ana Sayfa
Sinan'a Saygı Projesi
Mimar Sinan'ın Hayatı
Mimar Sinan'ın Eserleri
Fotoğraf Galerisi
        Yeni Eklenenler
Külliye Planları
Sinan Gezi Yolları
Gezi Haritaları
Haberler / Duyurular
Gönüllü Çalışma
Projeye Destek
İletişim
ENGLISH


Ağırnas'ta İkinci Gün

25.07.2006

Kahvaltıya Neslihan Parkı’na iniyoruz. Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu bizi, üzerinde bir gün önce armağan ettiğimiz Sinan’ın imzası işlenmiş tişörtle karşılıyor. Bir gün öncesine göre daha mutlu ve heyecanlı. Çünkü Ağırnas’taki çalışmaları duyan çeşitli kurum ve kuruluş yetkilileri kentteki imeceyi görmeye gelecekler.

İlk ziyaretçilerimiz Anadolu Ajansı Kayseri Bölge Müdürlüğü oluyor. Ardından Jandarma Komutanlığı’ndan gelen misafirlerimizle ilgileniyoruz. Cihan Haber Ajansı’nın muhabirlerine alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veriyoruz. Gazetecilerin en fazla ilgisini çeken şey, yapılan işlerden çok, belediye başkanının makam odasını yatakhaneye çevirerek bizlere tahsis etmesi oluyor.

“Koruma Amaçlı İmar Planı” için önemli bir altlık çalışması yapan öğrenciler alan çalışmasının büyük bir bölümünü bitirdiler. Heykel öğrencileri ise işbaşı yaptı. Öğleden sonra başlayan yağmur işleri biraz aksatsa da, serinlikten herkes memnun. Özellikle de tomrukları yontmaya başlayan heykel öğrencileri…

Akşamüstü yağmuru da bahane ederek Tolga ile beraber küçük bir Ağırnas turuna çıkıyoruz, bilmediğimiz Ağırnas sokaklarına doğru… Pencereden bize el sallayan Kübra ve kardeşiyle tanışıyoruz. Fotoğraflarını çekiyoruz. Kübra çektiğimiz fotoğrafları merak edip aşağıya iniyor annesiyle beraber. Bir anda tandır ekmekleri geliyor. Hem de çeşit çeşit… Kübra’nın annesi Sarımsaklı’dan Ağırnas’a gelin geldiği için doğduğu bölgenin tarifiyle yapıyor ekmeği. Tandırdan yeni çıkmış ekmekleri mideye indirerek devam ediyoruz yola. Şevki ve Abdullah, köpekleri toni ve coni ile bize eşlik ediyor.

Akşam yemeği zamanı geldiğinde yağmur yavaşlıyor ve güneş yüzünü gösteriyor. Şevki ve Abdullah’tan ertesi gün için vadide bizlere rehberlik etmeleri için sözü aldıktan sonra gökkuşağı eşliğinde akşam yemeğine yürüyoruz.

Güncel haberler
Haber arşivi

© 2006 Sinan'a Saygı. Her hakkı saklıdır. [Çekül Vakfı] [Tarihi Kentler Birliği]