Ana Sayfa
Sinan'a Saygı Projesi
Mimar Sinan'ın Hayatı
Mimar Sinan'ın Eserleri
Fotoğraf Galerisi
        Yeni Eklenenler
Külliye Planları
Sinan Gezi Yolları
Gezi Haritaları
Haberler / Duyurular
Gönüllü Çalışma
Projeye Destek
İletişim
ENGLISH


Sinan'a Saygı İzmit'te

28.08.2007

Mimar Sinan Eserleri Anadolu Gezi Haritası’nın ikinci alan gezisi için İzmit’teydik. Prof. Metin Sözen,  Görkem Kızılkayak ve Ahmet Sezgin’den oluşan üç kişilik bir grup halinde, 16 Ağustos 2007’de İzmit merkez ve çevresindeki Sinan yapılarını gezdik. Gezi boyunca zaman zaman bize, ÇEKÜL İzmit Temsilcisi Numan Gülşah da eşlik etti. Bu yıl içinde yayınlanması planlanan Mimar Sinan Eserleri Anadolu Gezi Haritası’nın önemli duraklarından biri İzmit oluşturuyor.

En görkemli Sinan yapıları topluluğu İzmit’in ilçesi Gebze’deki Çoban Mustafa Paşa Külliyesi... Külliye yapıları genel olarak iyi durumda bulunuyor ve 16. yüzyıl kimliklerini yansıtıyorlar. Külliye’nin camisi Memluk etkisi gösteren dış cephe mermer kaplama süslemeleriyle dikkat çekiyor. Caminin ince işçilikli ahşap kapısı ve pencere kanatlarının hepsi özgün ve çok etkileyici. 

İzmit merkez’de yer alan diğer bir etkileyici Sinan yapısı Pertev Paşa Camii idi. Yapının anıtsal kubbesi hâlâ iç mekânda 16. yüzyılda olduğu kadar etkileyici.

Alan gezisi sırasında ciddi sorunlarla karşı karşıya olan Mimar Sinan yapıları ile de karşılaştık. Abdüsselam Çelebi (İmaret) Camii ve Mehmet Paşa (Fevziye) Camii 16. yüzyıl mimari kimliklerinin tamamen yitirmişler. Hüsrev Kethuda (Yenicuma) Hamamı’nın ise pek az kısmı harabe olarak günümüze ulaşabilmiş. Sultan Süleyman (Dil İskelesi) Köprüsü’nü ise çok acıklı bir durumda bulduk. Çevresindeki yapılaşmanın duyarsızlığına ve çirkinliğine karşın bu köprü hâlâ anıtsallığını koruyor.

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, Gebze-İzmit

Çoban Mustafa Paşa Camii dış cephe süslemeleri, Gebze-İzmit

Pertev Paşa Camii, İzmit

Sultan Süleyman Köprüsü, Dilovası-İzmit

Güncel haberler
Haber arşivi

© 2006 Sinan'a Saygı. Her hakkı saklıdır. [Çekül Vakfı] [Tarihi Kentler Birliği]