Ana Sayfa
Sinan'a Saygı Projesi
Mimar Sinan'ın Hayatı
Mimar Sinan'ın Eserleri
Fotoğraf Galerisi
        Yeni Eklenenler
Külliye Planları
Sinan Gezi Yolları
Gezi Haritaları
Haberler / Duyurular
Gönüllü Çalışma
Projeye Destek
İletişim
ENGLISH


Trakya Gezi Haritası Yayımlanıyor

27.03.2007

ÇEKÜL Vakfı’nın “Sinan’a Saygı” projesi kapsamında sürdürdüğü “Mimar Sinan Eserleri Gezi Haritaları” serisinin ikincisi “Mimar Sinan Eserleri Trakya Gezi Haritası”, 1 Nisan 2007’de Atlas Dergisi’yle beraber dağıtılıyor. Trakya Gezi Haritası’yla, ayakta kalmayı başarmış yirmi bir Sinan eserini bir haftasonu gezisiyle tanıyabilirsiniz.  

 

ÇEKÜL Vakfı yıllardan beri, çalışanları ve gönüllüleriyle beraber, Mimar Sinan ve onun yarattıklarının tanıtılması için çalışıyor. Bunun temel nedeni sevmenin ve korumanın ön koşulunun tanımak olması. Tanımanın en basit yolu ise elimizde ne kaldı sorusunun cevabını bulmak yani bir envanter çalışması. ÇEKÜL, elli yıllık bir birikimi de kullanarak yaklaşık on yıldır Sinan eserlerinin envanterinin çıkarılması için çaba gösteriyor. Bu çabalar 2007 yılında meyvelerini vermeye başladı. 2007 Şubat ayında “Mimar Sinan Eserleri İstanbul Gezi Haritası” yayımlandı. Harita, Türkiye genelinde 70 bin kişiye ulaştı. Aynı tarihte Sinan eserleri hakkında her türlü ayrıntıyı bulabileceğiniz, bu konulardaki birikiminizi de ekleyerek zenginleştirebileceğiniz sitemiz açıldı. Şu an gezdiğiniz site iki aylık yayını süresince 100 bin kez tıklandı.

 

Serinin ikinci gezi haritası ise Sinan’ın Trakya’daki eserlerini tanıtıyor. Yirmi bir eserin yer aldığı haritada sadece üç eser 16. yüzyıl özelliklerini kaybetmiş durumda. Bu harita da, İstanbul Gezi Haritası’nda olduğu gibi, ÇEKÜL ve Atlas Dergisi’nin ortaklığıyla hayata geçirildi. Baskısı ise Coca-Cola’nın destekleriyle yapıldı.

 

Haritayla eş zamanlı olarak tüm bilgiler web sitemize de yüklenecek. Gezi haritaları serisi 2007 yılı içinde yayımlanacak “Mimar Sinan Eserleri Anadolu Gezi Haritası” ile devam edecek. 2008 yılında ise Balkanlar ve Ortadoğu haritalarının çıkarılması planlanıyor.

 

 

  

 

 

Güncel haberler
Haber arşivi

© 2006 Sinan'a Saygı. Her hakkı saklıdır. [Çekül Vakfı] [Tarihi Kentler Birliği]