Ana Sayfa
Sinan'a Saygı Projesi
Mimar Sinan'ın Hayatı
Mimar Sinan'ın Eserleri
Fotoğraf Galerisi
        Yeni Eklenenler
Külliye Planları
Sinan Gezi Yolları
Gezi Haritaları
Haberler / Duyurular
Gönüllü Çalışma
Projeye Destek
İletişim
ENGLISH


İkinci Gezi Yolunda yine www.gezenbilir.com Üyeleriyle Beraberdik

27.02.2007

10 Şubat 2007’de, Mimar Sinan Eserleri İstanbul Gezi Haritası’nın yayımlanmasından bir hafta sonra www.gezenbilir.com üyeleriyle birinci gezi yolunu fotoğraflamıştık. Fotoğrafların büyük bir bölümü sitemizdeki arşive yükledik. Çekenlerin ellerine sağlık…

25 Şubat 2007 Pazar günü ise hedefimiz ikinci gezi yoluydu. Bu sefer daha kalabalık olan grubumuz saat 10:00’da Topkapı Sarayı’nın önünden başlayarak Sinan yapılarını gezdi. Güneşli hava fotoğraf çekenlerin yüzünü güldürdü. 

Zaman kaybetmemek için Topkapı Sarayı’na girilmedi. Buradaki Sultan Murat Köşkü ve saray mutfaklarını göremedik. İlk olarak Haseki Hürrem Sultan’ın yaptırdığı çifte hamam gezildi. Hamamın hemen karşısında, Ayasofya Müzesi bahçesinde bulunan II. Selim ve Şehzadeler türbeleri hâlâ onarımda olduğu için ziyarete kapalıydı. Ancak temizlenen cepheleri sabah ışığında iyi fotoğraf veriyor.

Kadırga'daki Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

Buradan Kadırga’ya Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’ne geçtik. Öğleden sonra da sırasıyla Caferağa ve Rüstem Paşa medreseleri gezildi. Maalesef Rüstem Paşa Medresesi dışarıdan gezilebildi. Medresenin giriş kapısında bazı yenilikler tespit edildi. En son 27 Ağustos 2006 tarihinde ziyaret ettiğimiz medresenin kapısındaki tabelalar değişmiş. Tabeladan anladığımıza göre, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün önceden “Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Koordinatörlüğü” ve “Türk 2000 Vakfı”na tahsis ettiği medrese artık “İstanbul İlim ve Kültür Vakfı”nın kullanımında… Umarız bu eşi olmayan yapı kısa zamanda ziyarete de açılır.

Rüstem Paşa Medresesi, 27 Ağustos 2006

Rüstem Paşa Medresesi, 27 Ağustos 2006

Rüstem Paşa Medresesi, 25 Şubat 2007

Geziye katılanlar

Üçüncü gezi yolunda buluşmak umuduyla…

Güncel haberler
Haber arşivi

© 2006 Sinan'a Saygı. Her hakkı saklıdır. [Çekül Vakfı] [Tarihi Kentler Birliği]